Нема производи во вашата кошничка.

Клуб 5*
 • 100% Безбедно купување
 • Вистински избор
 • Плаќање на рати

Чили со мешан грав

Чили со мешан грав
Време на подготовка : до 45 минути
Вкупно време за подготовка : до 45 минути
Состојки:
 • 1 конзерва слатка пченка
 • 1 конзерва црвен грав
 • 150 грама обичен грав
 • 2 до 3 лажици лут црвен пипер
 • 250 милилитри доматна пасата
 • 3 лажици доматно пире
 • 1 голема главица бел кромид
 • 3 до 4 чешниња лук
 • сол и бибер
 • маслиново масло
Прочитај повеќе
Подготовка:

Овој рецепт е многу едноставен, но сигурни сме дека ќе стане омилен за оние кои сакаат да се хранат здраво. Ова е слатка зачинета манџа направена со слатка пченка, црвен и обичен грав која ги содржи сите состојки потребни за да имате енергија во текот на денот, но таа исто така го продолжува животниот век.

Чекор 1: Подготовката на овој рецепт е многу лесна – полесна не може да биде. Крупно исечкајте ги кромидот и лукот и ставете ги сите состојки во експрес лонецот – со додавање на обилна количина доматно пире можете да одредите колку јадењето е зачинето, а тоа дополнително ќе го згусне сосот и ќе му даде боја.

Јадењето гответе го 45 минути со регулаторот поставен на 2 и кога ќе биде готово ослободете го притисокот.

Чекор 2:Чилито го сервираме со басмати ориз. Со лажица ставете од чилито врз оризот и спремни сме за јадење!

СОВЕТ: Чилито со грав може да се сервира и самостојно како супа. Ако претпочитате помалку зачинета храна, Ви препорачуваме лутиот црвен пипер да го замените со благ бидејќи готовиот рецепт треба да биде барем малку зачинет.

Прочитај повеќе

Author : МоиРецепти