Нема производи во вашата кошничка.

Клуб 5*

Месо во сос од магдонос

Време на подготовка : до 45 минути
Total time : до 45 минути
Состојки:
 • 600 грама шницли од свински врат
 • 3 листови ловор
 • 1 чаша бело вино
 • сол и бибер
 • масло за пржење

За СОСОТ ќе ви треба:

 • 1 китка магдонос
 • 50гр путер
 • 200мл вода
 • 250гр кисела павлака
 • 1/2 лимон
 • 2 лажици брашно
 • сол и бибер
Прочитај повеќе
Подготовка:

Чекор 1: Ќе започнеме со подготовка на местото. Исчукајте ги шницлите за да бидат помеки. Зачинете ги со сол и бибер. Пропржете ги на загреано масло во Гурмет пекачот, на функцијата (Saute`) потпржување, додека заруменат од двете страни.

Чекор 2: Кога ќе се потпржат шницлите, додајте ги листовите ловор и виното, покријте ги со капакот и оставете да динстаат 10 минути на пониска температура. Потоа тргнете го капакот, вратете на функцијата за потпржување и кратко пропржете ги од двете страни откако ќе испари течноста.

Чекор 3: Исечкајте го магдоносот и се пропржете го на растопениот путер 3-4 минути, на функцијата (Saute`) потпржување. Во испржениот магдонос додајте ја водата и сокот од пола лимон и се оставете да проврие, на пониска температура.

Киселата павлака разматете ја со брашното и додајте ја во зовриената смеса. Сосот варете го десетина минути со повремено мешање, на функцијата (Slow cook) бавно готвење. На крај зачинете со сол и зачин по вкус.

Чекор 4: Сервирајте ги шницлите со компири како прилог, и прелијте ги со сосот од магдонос.

СОВЕТ: Овој сос од магдонос, со својот малку кисел вкус, е навистина одличен прилог со било какво месо. Но, подеднакво е вкусен и со риба, тестенини, или компири!

Прочитај повеќе

Author : МоиРецепти