Нема производи во вашата кошничка.

Пилешки џигерчиња со соја сос и лук

Време на подготовка:

до 45 минути

Вкупно време:

до 45 минути

Состојки:
  • 500 грама пилешки џигерчиња
  • 1 големо чешне лук
  • 2 лажици соја сос
  • Сол и црн бибер
  • Масло за пржење
Прочитај повеќе
Подготовка:

Чекор 1: Вклучете го Гурмет пекачот на функцијата (Saute`) потпржување и почекајте да се загрее. Во загреаниот Гурмет пекач ставете малку масло, па пилешките џигерчиња да се пржат.

Чекор 2: Откако малку се потпржиле, исечкајте го лукот и додајте го на џигерчињата, а по него додајте го и соја сосот. Добро промешајте и гответе десетина минути, или додека џигерчињата да бидат готови.

Чекор 3: Сервирајте ги декорирани со магдонос, како предјадење, но може да се послужат и со пире или варен ориз како главно јадење.

СОВЕТ: Иако едноставен, ова е вкусен начин на подготовка на пилешките џигерчиња. Ви предлагаме да го пробате вака, а потоа, ако сте расположени за варијации, може да додадете и печурки, кромид или друг зеленчук!

Прочитај повеќе

Author : МоиРецепти